Українопедія
Advertisement

Публічне акціонерне товариство «Черкаський автобус» — автомобілебудівне підприємство з виробництва автобусів, розташоване у місті Черкаси, Україна.

Черкаський автобус
ЧеркасАвт01

ЧеркасАвт02
Загальна інформація
Рік створення грудень-1966 (ЧАРЗ)
14 серпня 1993 на базі «ЧАРЗ» було створено відкрите акціонерне товариство «Черкаський авторемонтний завод»
Рік останнього перейменування У 2011 році підприємство було виведено з корпорації «Богдан»
Того ж року ПАТ Черкаський автобус підпис угоду з японською фірмою Isuzu щодо використання власної торгової марки
Стан працює
Міцезнаходження м.Черкаси
Характер діяльності 2012 року у зв'язку з виходом підприємства із складу корпорації керівництво компанії ПАТ «Черкаський автобус» заявило про ребрендинг своєї продукції. Після рестайлінгу автобуси, що випускаються заводом, називаються «Ataman»

Історія[]

З середини 1960-их років Черкаський авторемонтний завод (ЧАРЗ) спеціалізувався на ремонті автобусів ПАЗ, пізніше збирав причепи та мікроавтобуси «Газель». 1999 року після реконструкції завод був перетворений на Публічне акціонерне товариство «Черкаський автобус», яке одразу увійшло до складу корпорації «Богдан» і розпочало випуск автобусів марки Богдан.

Радянський період і перші роки Незалежності[]

ПАТ «ЧЕРКАСЬКИЙ АВТОБУС» зформований на базі і є правонаступником Черкаського авторемонтного заводу («ЧАРЗ»).

Будівництво Черкаського авторемонтного заводу було почато в лютому 1964 року, як бази для проведення капітального ремонту автобусів ПАЗ-652 із проектною потужністю 1500 одиниць у рік. У грудні 1966 р. Державна комісія прийняла завод в експлуатацію.

В 1972 р. «ЧАРЗ» вийшов на повну проектну потужність і аж до припинення ремонтних робіт у 1993 р. на ньому було відремонтовано 25115 автобусів Підтвердженням високого професійного рівня і кваліфікації фахівців підприємства став той факт, що в 1972 р. на заводі був побудований новий цех по випуску виробів для військово-промислового комплексу.

До 1993 р. було випущено 1235 одиниць виробів. У 1992 р., у зв’язку зі зміною ситуації на ринку, на заводі було налагоджене виробництво причепів для легкових автомобілів, а також освоєна технологія переустаткування автомобілів ІЖ-2715 під вантажно-пасажирський варіант. З 1994 р. відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 р. була почата приватизація підприємства, що завершилася 14 серпня. На базі «ЧАРЗ» було створено відкрите акціонерне товариство «Черкаський авторемонтний завод».

В незалежній Україні[]

Приватизація ознаменувала собою початок масштабної реорганізації виробництва і розширення асортименту продукції, що випускається. У 1996р. був освоєний випуск мікроавтобуса на базі автомобіля «ГАЗЕЛЬ», а також методика переустаткування суцільнометалевого автомобіля під мікроавтобус на 12 місць і вантажний варіант на 5-7 місць. Надійшла у виробництво аварійна мобільна майстерня, на базі шасі автомобіля КрАЗ-260М. Майстерня призначалася для транспортування ремонтної бригади і необхідного устаткування до місця аварії, а також проведення в польових умовах ремонтних робіт магістральних газопроводів - у будь-який час доби при температурі від (- 40) до (+ 50) градусів Цельсія.

У 1998р. почався новий етап у розвитку заводу, що зв’язаний з підготовкою до випуску принципово нової продукції: малого міського автобуса А-091 «Богдан». У цей період було зроблено капітальний ремонт цехів, перепланування технологічного процесу, виготовлення не стандартизованого устаткування, придбання і монтаж нового обладнання, навчено персонал для виготовлення нової продукції.

В 1999 році на заводі розпочато виробництво міських автобусів. Розробку принципово нового для України малого автобуса А-091 було проведено ВАТ "Укравтобуспром" за завданням концерну "Укрпромінвест". На той час автобус ввібрав в себе сучасні світові технічні досягнення в автомобілебудуванні. Автобус повністю відповідав правилам ЄЕК ООН № 36 та ГОСТу 27815-88, яким повинен відповідати громадський транспорт.

12 листопада 2000 р. ВАТ «ЧАРЗ» був перейменований у ВАТ «Черкаський автобус». Планувалося досягти виробничої потужності заводу 500 автобусів у рік, з цією метою на початку 2002р. був розроблений новий план реконструкції підприємства, реалізація якого дозволила протягом 2-х років досягнути виробничої потужності - 500 автобусів у рік. З травня по грудень 2002 р. був виконаний перший етап реконструкції заводу: введена в дію нова фарбувально-сушильна дільниця і цех склопластику. Фарбувальна дільниця має у своєму складі 4 фарбувально-сушильні камери і 4 місця підготовки. Фарбувально-сушильні камери фірми SMAYTL (Польща) - сухого типу, теплоносій - дизельне паливо, довжина камер – 13 м, температура сушіння – (+60°С). Місця підготовки і фарбування обладнані припливно - витяжною вентиляцією з підігрівом повітря теплогенераторами SMAYTL. Продуктивність малярної дільниці піднялася з 1 до 4 кузовів у зміну. Наново побудований цех склопластику займає площу 1536 м2 і дозволяє робити 1500 комплектів деталей автобусів «Богдан» у рік. Цех обладнаний припливно - витяжної вентиляцією. Комплекс устаткування «KLIMA» (Польща) дозволяє підтримувати постійну робочу температуру в цеху +20°С. Виготовлення деталей виробляється методами контактного машинного формування на базі американського устаткування МVР.

Протягом 2003 року на підприємстві власними силами було розроблено та поставлено на виробництво нову модель міського автобуса А092. В цій моделі були враховані всі недоліки, що були виявлені експлуатацією автобусів попередньої моделі А091. Починаючи з другого півріччя 2005 року, завод припинив виробництво автобусів А091 і повністю перейшов на випуск автобусів А092.

Наразі створено кілька модифікацій автобуса А-092: А09201, А09202, А09204, А0921, А09211, А09212, А09214, а також А144, А145, автобус надвеликої місткості А231, перевізний рентгено-флюорографічний кабінет "Квант", гірничорятувальний автобус, «Шкільний» автобус.

Конструкція і технологія виробництва автобусів постійно вдосконалюються, впроваджуються заходи щодо зниження трудомісткості виробництва, собівартості, підвищення якості продукції.

Протягом 1999–2006 років відбулося комплексне переоснащення виробництва: збудовано нову фарбувальну дільницю, цех склопластику, новий зварювальний цех, проведено реконструкцію виробничих приміщень, газифікацію, придбано нове обладнання. Це позитивно відобразилося на темпах зростання виробництва.

В 2009 році, в зв'язку з кризовим станом економіки України, обсяги виробництва скоротились до 455 автобусів. Незважаючи на фінансові труднощі, які виникли через падіння попиту на продукцію внаслідок зростання цін на імпортні комплектуючі, згортання кредитування покупців з боку банків та подорожчання відсоткових ставок, підприємству вдалося зберегти свій виробничий потенціал та створити передумови для виходу з кризи. Вже в 2010 році було вироблено 733 автобуси, що в 1,6 рази більше 2009 p., в 2011 році вироблено 828 автобусів.

Зосередивши зусилля на виробництві автобусів, завод відмовився від виробництва іншої продукції (автомобільні причепи, переобладнання автомобілів і автобусів), передавши їх виробництво спорідненим структурам.

На ПАТ "Черкаський автобус" діє сертифікована система менеджменту якості, побудована відповідно до вимог міжнародних стандартів.

У кризовий період завод розширив номенклатуру продукції та почав виробляти шасі вантажних автомобілей і надбудови для них.

Загальний дизайн і конструкцію кузовів для них створює львівський інститут «Укравтобуспром». З того часу завод став лідером автобусобудівної галузі в Україні, а міські автобуси заводу користуються великим попитом як в Україні, так і за кордоном. На сьогодні завод виготовляє різноманітні автобуси на платформі Isuzu, зокрема Богдан А092 — один із популярних міських автобусів середнього розміру в Україні.

У 2011 році підприємство було виведено з корпорації «Богдан» шляхом продажу контрольного пакета акцій компанії з управління активами «Ізі Лайф». Того ж року ПАТ Черкаський автобус підпис угоду з японською фірмою Isuzu щодо використання власної торгової марки.

2012 року у зв'язку з виходом підприємства із складу корпорації керівництво компанії ПАТ «Черкаський автобус» заявило про ребрендинг своєї продукції. Після рестайлінгу автобуси, що випускаються заводом, називаються «Ataman».

Продукція[]

«Черкаський Автобус» виробляє автобуси модельних рядів Богдан А092, Богдан А093 та Ataman А092, Ataman А093 різних модифікацій — для міських, приміських та міжміських перевезень пасажирів. Модельний ряд представлений міськими, міжміськими, туристичними, шкільними автобусами, автобусами для перевезення оперативних загонів МНС та гірничо-рятувальних команд. На заводі також виготовляють спеціальні автобуси під мобільний рентгено-флюорографічний кабінет «Квант».

Рестайлінг автобусів[]

ПАТ "ЧЕРКАСЬКИЙ АВТОБУС" повідомляє про рестайлінг приміських і міжміських автобусів мод. А092 і А093.

У конструкцію автобуса внесені більше 25 змін, що стосуються експлуатаційних характеристик, а також інтер'єру і екстер'єру. Відбулися зміни і в технології виготовлення, замінені комплектуючі та матеріали на більш сучасніші і якісніші, а саме:

  • обшивка боковин виконується цілісним листом з оцинкованої сталі;
  • змінений дизайн переднього бампера, фарних панелей, задньої маски, заднього скла, заднього бампера і кришки багажника;
  • змінено місце забору повітря на повітряний фільтр;
  • змінена конструкція правого і лівого зовнішніх дзеркал;
  • встановлена алюмінієва накладка на нижню частину отвору дверей водія;
  • акумуляторні батареї і ЗІП перенесені у відсіки лівого борту;
  • відсік запасного колеса виконаний в закритому виконанні і з новою схемою кріплення запасного колеса;
  • в другому правому вікні встановлена кватирка;
  • збільшений до 1,95 куб.м об'єм багажних відсіків;
  • збільшений кут відкривання кришок багажних відсіків;
  • застосовані головні фари, протитуманні фари і покажчики поворотів фірми "Хелла";
  • застосовані світлодіодні задні ліхтарі;
  • застосовані світлодіодні салонні світильники;
  • змінена конструкція аварійно-вентиляційного люка;
  • змінена конструкція кришки мотовідсіку;
  • сидіння водія "ІСУЗУ" встановлене з механізмом підресорювання;
  • поліпшена шумоізоляція салону;
  • збільшена плавність ходу.

В цілому автобуси відповідають класу комфортності

Автобус отримав нове ім'я - "АTAMAN".

З січня 2014 року ПАТ "ЧЕРКАСЬКИЙ АВТОБУС" перейшов на виробництво автобусів "ATAMAN" з двигунами ЄВРО-4 для ринку України та Російскій Федерації.

Виноски[]



Advertisement