Українопедія
Register
Advertisement

КЗЕТ — абревіатура Київського заводу електротранспорту.

КЗЕТ
Ktv55-2-2022-16-evrop-1976 Schacher

Такі спарені трамваї КТВ-55-2 робили на КЗЕТі

Загальна інформація
Рік створення КГТМ ввели в експлуатацію 1-го травня 1906 року
Стан на Либідській, де працював з 1906 року, не працює;
частково перенесений до Подільського депо
Міцезнаходження 1906-2006 — сучасна Либідська площа, на розі вулиць Великої Васильківської (за СРСР Червоноармійської) та Івана Кудрі
з 2006 переведено частково до Подільського депо на Куренівці
Характер діяльності ремонт та виробництво трамвайбусів
Власник ЗАО Транссервіс-Інвест

Київський завод електротранспорту, КЗЕТ — завод у Києві, Україна. За час свого існування завод випускав велику кількість моделей тролейбусів і проводив ремонт тролейбусів, трамваїв та вагонів метро, невеликі обсяги виробництва продовжуються і зараз. Завод на 88% належить ЗАО Транссервіс-Інвест.

Коротка історія підприємства[]

На початку ХХ ст. в Києві вже була досить чимала трамвайна мережа (загальна протяжність шляхів в одноколійному обчисленні становила приблизно 86 км), яка обслуговувалася 137 вагонами, поступово вимагають більш глибокого ремонту. Такий ремонт було технічно неможливо виробляти на території трамвайних депо, тому в 1904 році товариство Київської міської залізниці приступило до будівництва головних трамвайних майстерень (КГТМ).

Майстерні розташувалися на території Васильківського трамвайного парку, де виробничі приміщення розмістилися в двох кам'яних будівлях.

КГТМ ввели в експлуатацію 1-го травня 1906 року. З цього дня і починається історія одного з найбільших машинобудівних підприємств на території України, яка закінчилася рівно сто років тому, у 2006-му році.

Київський завод електротранспорту починався із Головних трамвайних майстерень (1906р.), за радянської влади перейменовані в завод ім. Домбаля (Томаш Домбаль - польський комуніст, засновник селянського інтернаціоналу, розстріляний як ворог народу в 1937р.), з кінця 30-х років - Київський завод електротранспорту ім. Ф.Е. Дзержинського.


Майстерні спершу лише виконували ремонт вагонів, але згодом почало також випускати вагони. У 1920-30-і роки підприємство мало назву "Завод імені Домбаля" та продовжує випуск двовісних моторних та причепних вагонів, хоча перед війною булов випущено невелику партію 4-вісних вагонів.

По війні, особливо у 1950-і роки, вже Київський завод електротранспорту зберігає власний профіль - окрім ремонтів, продовжує випуск не лише трамваїв, а й тролейбусів. З 1958р. завод почав випускати тролейбуси, спочатку тільки для Києва, згодом - для України.

Зокрема, до 1968 року випускалися трамваї таких моделей: КТВ-55 та КТП-55 (моторні та причепні вагони), КТВ-57 (двосторнонні вагони) та тролейбуси КТБ-1, К-2, К-3, К-4, К-5ЛА, К-6.

Однак 1968 року згідно із зобов'язаннями СРСР перед країнами Соцтабору на КЗЕТі згорнули виробництво трамваїв та тролейбусів.

У 1970-80-і роки КЗЕТ переходить на виробництво вантажних тролейбусів під спільним індексом КТГ (Київський Тролейбус Вантажний, рос. Киевский Троллейбус Грузовой).

Лише у 1991-1993 роках на заводі знову почали виробляти тролейбуси - було виготовлено невеликі партії тролейбусів К-11 та К-11 у зчленованому та одиночному виконанні відповідно. Окрім того, продовжувався ремонт трамваїв та тролейбусів.


Протягом першої половини ХХ століття назву підприємства неодноразово змінювалося, поки після організації на його території цеху капітального ремонту тролейбусів завод не змінив назву на остаточне і вже відоме нам «Київський завод електротранспорту». Потужностей заводу вистачало для постачання рухомим складом практично всіх тролейбусних систем України.

З 1960 по 1973 р. Було випущено близько двох тисяч тролейбусів марки «Київ» та його модифікацій. Продукція заводу постійно удосконалювалася і почавши з випуску копій московських тролейбусів МТБЭС в кінці 50-х, завод вже в 1969-му році проводив експерименти з встановлення тиристорно-імпульсної системи управління на свої тролейбуси Київ-6А, аналогів якої в СРСР на той момент ще не було.

При цьому, завод паралельно випускав трамвайні вагони КТБ-55 і КТВ-55-2, забезпечуючи рухомим складом київську трамвайну мережу.

Після чергової реконструкції в 1970 році завод збільшив виробничі потужності і обзавівся новим п'ятиповерховим адміністративним корпусом. Протягом 1974 - 1985 рр. з конвеєра КЗЕТ щорічно сходило близько сотні нових вантажних тролейбусів КТГ. В цей же час проводилися роботи по ремонту і відновленню вагонів "Tatra", тролейбусів "Skoda" та Звд.

КЗЕТ 05

Головний цех заводу після переїзду з Великої Васильківської, близ станції метро Либідська

2005 року завод було перенесено зі старого місця на території Подільського трамвайного депо.

У 2006-му році, зазначивши столітній ювілей, підприємство підлягає реструктуризації і завод, який ще недавно був найбільшим в своїй галузі на території України, перебирається на територію Подільського трамвайного депо, тобто фактично припиняє своє самостійне існування. П'ятиповерховий адміністративний корпус стає торговим центром "Інтервал Плаза". Решта території, в тому числі і пам'ятник промислової архітектури початку 20-го століття - будинок трамвайних майстерень, залишається недоторканою і по сьогоднішній день.


Наразі завод (з 2004 року, серійно-з 2008 року) на базі вагонів Татра Т3SU виготовляє вагони К3RN (за документами позначається також як K3UA). Також здійснюється капітально-відновлювальний ремонт тих самих вагонів Татра Т3SU.

Файл:KT3UA № 408.jpg

На новому місці, на Фрунзе, 132, відновлена Татра за №408 готова до випробовувань.

Продукція[]

Посилання[]




Виноски[]

Advertisement